PO RAZ CZWARTY NA ŚLUZACH,

W POKŁONIE HISTORII,

W POKŁONIE SEBASTIANOWI MALINOWSKIEMU

 

             Ponad 200 osób zebrało się przy fontannie na Bulwarze im. Sebastiana Malinowskiego w samo południe 11 września 2009 r., na uroczystym otwarciu IV Spływu Kajakowego Odrodzonym Kanałem Bydgoskim. Właśnie skończyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnemu bydgoszczaninowi Sebastianowi Malinowskiemu, gdy młodzież szkół bydgoskich szykowała się do I etapu spływu, ze Starego Kanału do RTW Bydgostia.

             Spływ otworzyli uroczyście dyrektor III LO Grażyna Dziedzic wraz z wiceprezesem RTW Bydgostia ds. Turystyki Zdzisławem Piętką. Po krótkiej uroczystości ksiądz Jarosław Rusnak pobłogosławił wodniakom szczęśliwego pływania w imię Opatrzności Bożej i dla chwały naszego miasta. Pierwszy ośmiokilometrowy etap przepłynęliśmy zabytkowym kanałem przenosząc kajaki na śluzach V i VI. Drugi dzień pływania rozpoczęliśmy z Janowa do kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy (13 km), a potem zwiedzanie Muzeum Fotografii   i Starego Miasta, konkursy i pyszna zabawa. Ostatni dzień spłynęliśmy pięcioma śluzami z Kanału Górnonoteckiego na przystań RTW Bydgostia (13 km), rozpoczynając od gościnnego pikniku w gminie Białe Błota. Gospodarz imprezy na śluzie w Lisim Ogonie, pan Ludwik Guzowski zaprezentował bogaty dorobek sportowo-rekreacyjny gminy oraz wyraził się bardzo ciepło o inicjatywach społecznych  w dziedzinie rekreacji na Kanałach Górnonoteckim i Bydgoskim. Bardzo ciekawym elementem tego dnia była prelekcja kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasza Izajasza. W warunkach rzeczywistych, na śluzach, historia obydwu kanałów nabrała posmaku XIX wiecznego realizmu oświeceniowego. Wynagrodzeniem trudu włożonego w przygotowanie spływu była świetna pogoda. Kończące się lato żegnało kajakarzy wysoką temperaturą i pogodnym niebem. Tegoroczna impreza wyśmienicie zorganizowana, zgromadziła łącznie 156 turystów z Bydgoszczy i okolic, Chełmna, Nakła, Piły, Poznania i Torunia, a także z Danii i Włoch. Progresja uczestników spływu pozwala ze satysfakcją i spokojem patrzeć w przyszłość i nakazuje bardziej otworzyć się z programem na Europę, tym bardziej że jeszcze nie ochłonęły bieżące wrażenia, a już zgłaszają chęć uczestnictwa turyści z Holandii, Rosji, Szwajcarii i Niemiec /czas pokaże/.

              W spływie zorganizowanym przez Sekcję Turystyki Kajakowej RTW Bydgostia wraz z WSG Bydgoszcz wyróżnili się wspaniałą praca „organiczną”: prezes Zdzisław Piętka, Stasia Marek, Janusz i Ania Roczyńscy, Tomasz Izajasz, Ludwik Guzowski, Krzysztof Piosik, Ewa Wieczorek, Bogumiła Pawlicka, Piotr Wydrzyński, Zbigniew Szatkowski, Danuta Piaskowska. Serdeczne podziękowania należą się mecenasowi spływu, panu docentowi Krzysztofowi Sikorze rektorowi WSG Bydgoszcz, państwu Agnieszce Kowalkowskiej i Marcinowi Żurańskiemu z wydziału promocji WSG, władzom Gminy Białe Błota; sponsorowi - firmie PAAK oraz licznym partnerom: BYLOT, TMMB, III LO, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Rej. WOPR. Szczególne podziękowania składam niezawodnemu kierownikowi ratowników Rysiowi Kwiatkowskiem – komandor IV SK OKB Krzysztof J Pawlicki.